گوشت شتر و روانشناسی مصرف آن

گوشت شتر وروانشناسی مصرف آن

 

تألیف : دکتر سعاد محمود احمد[1]

ترجمه : دکتر احسان مقدس [2]

تاریخ ترجمه : بهار 1382

چکیده :

 مصرف گوشت توسط انسان به طور کلی با انتخاب وگزینش نوع معینی از گوشت همراه بوده است ونخوردن  نوع معینی از گوشت متکی بر برخی اعتقادات ویا عادت های  مخصوصی بوده که باعث شده گوشت حیوان معینی خوشایند وگوشت نوع دیگر ناخوشایند جلوه کند . از دیر باز مردم شهر نشین خوردن گوشت شتر را کنار گذاشته اند زیرا که  به غلط معتقد بوده اند که  گوشت شتر سفت ودیر پز بوده وارزش غذایی چندانی ندارد . اما در حقیقت باید گفت که گوشت شتر در مقایسه با گوشت گاو از میزان پروتئین کمتری برخوردار است واز لحاظ شکل ظاهری شبیه گوشت گوسفند است . این گوشت در مقایسه با سایر گوشت ها  از سدیم بیشتری برخوردار است اما میزان پتاسیم آن  کمتر است ودر مقایسه  با گوشت گاو وگوسفند از لحاظ درجه PHبسیار متفاوت بوده ودر نتیجه  برای  عملیات فرآوری گوشت بسیار مناسب است .

 

مقدمه :

گوشت ومشتقات آن ،مواد غذایی  مرغوبی به شمار می روند که خوردن آنها می تواند باعث بروز عادات  غذایی مختلفی برای مصرف کنندگان شود که برخی از این عادت های غذایی می توانند مشکلات اقتصادی وبهداشتی برای مصرف کنندگان در پی داشته باشند واز جمله این عادت ها یکی خوردن گوشت به صورت خام ویا تخمیر شده می باشد . برخی از مطالعات  نشان می دهد که روش های مصرف گوشت ویا بازار یابی آن، در مواردی، باعث انتشار گسترده بیماری ها در کشورهای عربی می گردد چرا که در جوامع عربی میهمانی های بزرگی ترتیب داده می شود که درآن میهمانان زیادی شرکت می کنند وسفره های بزرگی گسترده می شود که تمامی افراد بر سر این سفره ها می نشینند وچنانچه  در این میهمانی ها گوشت آلوده ای مصرف شود این افراد  به بیماری مبتلا خواهند شد . از این روست که مقامات بهداشتی محلی ، منطقه ای  وبین المللی اهمیت زیادی را به بهداشت گوشت ومشخصات آن  و روش های تولید ومصرف آن اختصاص  داده اند . اما یک مشکل  هم چنان باقی وپابرجا می ماند که حل این مشکل  آسان به نظر نمی رسد وآن مشکل درحقیقت تغییر عادت های غذایی مردم در رابطه با مصرف گوشت وفرآورده های گوشتی است .

همه می دانیم که آدمی از دوران کودکی  به خوردن  نوع معینی از  غذاها عادت می کند وبه همین دلیل از خوردن سایر غذاهایی که به آن عادت ندارد ویاغذاهایی که به دلیل برخی از اعتقادات  دینی ، اجتماعی وعرفی تحریم شده است ، خود داری می کند .برای مثال بسیاری از شهرنشینان به علت عادت نکردن به مصرف گوشت شتر از خوردن آن خودداری می کنند . برخی از آن ها بر این گمان هستند که گوشت شتر دیر پز است  وبرخی از خانم های خانه دار بر این باور هستند که  خوردن گوشت شتر باعث طولانی شدن مدت آبستنی در زنان باردار می گردد وبرخی دیگر می گویند که گوشت شتر بوی ناخوشایندی می دهد .

در سال 1994 م بخش پرواربندی مرکز تحقیقات دامپروری سودان یک بررسی تحقیقاتی  در خصوص مطالعه راهکارهای مختلف در خصوص کمبود گوشت ، روش مصرف  افراد ، نوع گوشت مورد علاقه مردم وروش های پخت گوشت وبه ویژه  مصرف گوشت شتر  وبهداشت گوشت  انجام داد .اما درحقیقت این بررسی نتوانست دیدگاه های  واقعی مصرف کنندگان سودانی را به خوبی نشان دهد زیرا که این بررسی در گروه معینی از مصرف کنندگان  صورت گرفته بود که بیشتر آن ها افرادی با درآمد محدود بودند . در همین بررسی مشخص گردید که گوشت گوسفند در رأس لیست گوشت مصرفی (35 / 80 % ) است ، زیرا که مصرف کنندگان معتقد بودند که گوشت گوسفند  گوشتی خوش طعم  ، زود پز  ودر دسترس همگان است اما میزان مصرف گوشت گاو  با توجه به شرایط اقتصادی مصرف کننده از لحاظ اهمیت در مرتبه دوم  ودر حدود  39 /13 % بود در حالی که به علت عدم عادت  ویا اعتقادات غلط وناروا  در باره  گوشت شتر ، میزان مصرف گوشت شتر در بین مصرف کنندگان در حد صفر بود .مصرف گوشت سفید نیز به علت گرانی  وبه علت عدم  عادت در مصرف روزانه آن چیزی در حدود 93 / 2 % بود . بیشتر مصرف کنندگان (28 /89 % ) اظهار نمودند  که بهترین  جای لاشه ، گوشت ران است  . اما درخصوص روش های پخت گوشت ، 50 / 58 % افراد  گوشت سرخ کرده را ترجیح می دادند  و 01 / 23 % طرفدار گوشت فرآوری شده بودند  ودر حدود  71 / 35 % پخت عادی را  مناسب  می دانستند . از همین جا می توان دریافت که درخصوص مصرف وپختن گوشت سلیقه های مختلفی وجود دارد  که عواملی نظیر محیط زیست ، عرف وعادت  وروانشانسی مصرف در آن موثر است .

گوشت شتر منبع  بسیار خوبی برای بسیاری از مواد غذایی مهم ومورد نیاز بدن می باشد . این گوشت حاوی  پروتئین هایی با ارزش غذایی بالا وتعدادی از ویتامین های  مفید ومورد نیاز بدن نظیر ویتامین B  کمپلکس  وبرخی از عناصر معدنی  مهم نظیر آهن وفسفر وکلسیم  است . هم چنین گوشت شتر دارای قدرت مخصوصی در نگهداری هرچه بیشتر  آب است که این خاصیت اهمیت زیادی  در تعیین برخی از خواص طبیعی گوشت دارد .

گوشت  شتر از جهت ترکیب شیمیایی با گوشت سایر دام های اهلی تفاوت دارد . جدول شماره 1 نشان دهنده ترکیب شیمایی گوشت تازه شتر است . هم چنین جدول شماره 2 نشان دهنده وضعیت  گوشت شتر از جهت  محتویات غذایی ، عدد هیدروژنی  وسایر خصوصیات  شیمیایی ، الکتریکی وبافتی  آن می باشد .

 

جدول شماره (1 ) ـ محتویات  گوشت تازه شتر

 

خاکستر

%

چربی خام

%

پروتئین خام

%

رطوبت

%

 

89/0

 

15/1

 

52/ 19

 

7 /78

 

جدول شماره (2 ) ـ تجزیه وتحلیل شیمیایی گوشت تازه شتر

ترکیبات

نسبت درصد

%

عدد هیدروژنی

8 / 5

اسیدهای چرب

23 / 0

عدد پیروکسید

76 / 0

کلسترول  (میلی گرم / 100 گرم)

11 / 75

/ 2 نظر / 281 بازدید
مهدی یار

سایز نوشته های شما بسیار ریز است و رنگ انتخاب شده نیز مناسب نمی باشد و همین موضوع موجب شده که نتوان مطالب ارزشمندتان را مطالعه کرد. خواهشا ترتیب اثر داده شود

آرش

با درود فراوان و خسته نباشید در کل مطالب خوب و آموزنده ای بود. اگر امکان دارد در مورد پرورش کامل شتر، هزینه های آن، بازار فروش و ..را در سایت خود قرار دهید. با تشکر از وقت و انرژی زیادی که می گذارید.