پرورش و نگهداری شتر
صفحات وبلاگ
نویسنده: Ehsan moghaddas - شنبه ۱ امرداد ،۱۳٩٠

موارد استفاده شتر در گذشته و حال

تالیف: دکتر احسان مقدس

تیر 1390

 

استفاده از شتر در باربری

درقرن های گذشته حمل ونقل کالا از شهری به شهر دیگر توسط کاروان های شتر صورت می گرفته است واین کاروان ها  بسته به حجم کالایی که  جابه جا می کردند از چند ده راس شتر تا چند صد راس شتر را شامل می شده است وهرچه تعداد شتران  وافراد کاروان بیشتر می شد ، از احتمال حمله راهزنان به کاروان کاسته می شد . برخی از کاروان های مذکور که کالاهای مرتبط با دربار شاهان ویا اشخاص پرنفوذ را جابجا می کرد از حمایت لشکریان وسربازان نیز بهره مند می شد وچنین کاروان هایی توسط « امیر التجار » سرپرستی می شده است . کاروان های مذکور راه های بسیار طولانی را می پیمودند وکالاهای خود را از کشورهای متعدد گذرانده وبه مقصد می رساندند . راه ابریشم از راه های بسیار طولانی بود که از چین آغاز می شد وبه اروپا منتهی می شد و ودر این مسیر کاروان ها معمولاً به کار حمل ونقل ابریشم وسایر کالاها می پرداختند.

 

 

نصویر  کاروان شتر بارکش

 

استفاده شتر در سواری

در گذشته رفت وامد بین شهرها با استفاده از اسب وقاطر وشتر والاغ صورت می گرفته است ودر صورتی که افراد برای پیمودن مسیر عجله داشتند از اسب استفاده می کردند ودر صورتی که برای رسیدن به مقصد عجله چندانی نبود از شتر استفاده می شد . اغلب کاروان حجاج که عازم مکه ومدینه بودند ، برای پیمودن این مسیر طولانی از شتر استفاده می کردند زیرا که شتر می توانست به راحتی بیابان های بی آب وعلف  بین راه را تحمل نموده وآنان را سالم به مقصد برساند . ضمناً شترداران با قرار دادن کجاوه بر روی پشت شتر اقدام به سوارنمودن  بانوان می نمودند .

 

 

تصویر شتر سواری گردشگران

استفاده از شتر در شخم زنی

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای توسعه نیافته آفریقا که از تکنولوژی مدرن نظیر تراکتور ویا کمباین برای عملیات کشاورزی استفاده نمی شود ، از شتر برای عملیات شخم زنی استفاده می شود .  در تصویر زیر استفاده از شتر در کشور تونس به منظور شخم زدن آمده است .

  

تصویر استفاده از شتر در شخم زنی در تونس

 

استفاده از شتر در نمایش سیرک ها

با توجه به این که بسیاری از اروپائیان  در طول زندگی خود شتر ندیده اند . از این رو مشاهده شتر یک کوهانه ودو کوهانه برای آنان خالی از لطف نیست وبه همین علت در بسیاری از سیرک هایی که در کشورهای اروپائی به راه می افتند این حیوان به نمایش گذاشته می شود . بدیهی است که در این سیرک ها  معمولاً شتران آموزش دیده که کارهای مختلفی انجام می دهند به نمایش درمی آیند واین گونه نمایش ها مورد علاقه فراوان  کودکان است .

 

 

تصویراستفاده از شتر در سیرک

 

استفاده از شتر در مسابقه شتر سواری و جنگ شتر 

در بسیاری از کشورهای آفریقایی عربی وآسیای میانه ، مسابقات شتر سواری وجنگ ستر رواج دارد . مسابقات جنگ شتر معمولاً در مراسم خاصی نظیر عروسی ها ویا جشن ها برگزار می شود . در این مسابقات دو  شتر نر ( لوک ) را که در دوره تحریک جنسی هستند به جان هم می اندازد وبه تماشای جنگ آنان می پردازند . در چنین مسابقاتی معمولاً شرط بندی وگروبندی رواج دارد وداورهایی برای داروی مسابقه انتخاب می شوند .

 

تصویر  مسابقه جنگ شترها

تصویر مسابقات شتر سواری

 

استفاده از گوشت شتر

سالیان دراز است که آدمی از گوشت شتر استفاده می کند . در برخی از کشورهای جهان نظیر سومالی وسودان بالاترین میزان مصرف گوشت شتر دیده می شود. خوردن گوشت شتر در بسیاری از روایات واحادیث وارد شده است.

 

تصویر مصرف گوشت شتر

استفاده از شیر شتر

بسیاری از جوامع بشری معتقدند که شیر شتر دارای خواص معجزه آسا می باشد به همین منظور بسیاری از شتر داران پرورش آن را به منظور تولید شیر ویا ماست ودوغ شتر انجام می دهند.

 

تصویر مصرف شیر شتر

نویسنده: Ehsan moghaddas - شنبه ۱ امرداد ،۱۳٩٠

رده بندی علمی شتر

ترجمه وتالیف : دکتر احسان مقدس

تیرماه 1390

 

رده بندی، علمی شاخه ای از دانش تاکسونومی می باشد. پایه گذار این علم کارل لینه دانشمند معروف است که در سال 1735 میلادی برای اولین بار کتاب معروف خود را تحت عنوان «سیستم طبیعت» منتشر کرد وی در این کتاب تمامی موجودات را به سه فرمانروا یا مملکت تقسیم نمود که این سه مملکت عبارت بودند از : جانوران، گیاهان ومعادن.

در این رده بندی جایگاه هر یک از موجودات در مملکت مربوطه ذکر شده است وهر موجود یک نام علمی لاتینی دارد که تغییر ناپذیر می باشد. برای مثال شتر در رده بندی علمی زیر قرار می گیرد:

مملکت: جانوران

شاخه : طنابداران

رده : پستانداران

راسته : جفت سمان

خانواده : شتر سانان

سر رده: کاملوس یا شتر

 

سر رده  شتر بطور کلی به دو جنس تقسیم بندی شده اند که این دو جنس عبارتند از :

 

1ـ جنس آسیائی ، آفریقایی

که این جنس  مشتمل بر دوگونه است :

الف ـ شتر درومداریوس (Dromedarius) یا شتر یک کوهانه که به آن شتر عربی نیز می گویند.

ب ـ شتر باکتریانوس (Bacterianus) یا شتر دو کوهانه است که به آن شتر باختری نیز می گویند.

زیستگاه شتر یک کوهانه افریقای شمالی ( سواحل مدیترانه، کشورهای ساحلی افریقای غربی، سودان، سومالی و شمال کنیا)، خاور نزدیک و قسمت غربی آسیای مرکزی است. نوع دیگر آن یعنی دوکوهانه در مناطق سردتر روسیه جنوبی، مغولستان، قسمت شرقی آسیای مرکزی و چین پراکنده است. البته این دو گونه در مواردی در یک محل نیز دیده می شوند.

طبقه بندی شتر به دو گونه مختلف یک کوهانه و دو کوهانه بر اساس اختلاف ظاهری و عدم امکان آمیزش آنها با یکدیگر و بدست آوردن حیوانی دورگه صورت گرفته است. درحقیقت در دوران جنینی دو نوع غیرقابل تشخیص از یکدیگر می باشد اما شواهد و مدارکی وجود دارد که نشان می دهد آمیزش مثبت بین دو نوع امکان پذیر است واین کار نه تنها در بین شترداران برخی کشورها نظیر ترکمنستان واوزبکستان شایع ومتداول است بلکه در برخی از استان های کشور ما نظیر اردبیل  وگلستان آمیزش شتر دو کوهانه ویک کوهانه صورت گرفته است واین امر با هدف به دست آوردن بچه شترهایی با هیکل بزرک تر صورت گرفته است.

لذا این عقیده که ممکن است شتر یک کوهانه و دوکوهانه تحت گونه یک گونه واحد باشد توسط بعضی از محققین ابراز شده است.

 

2ـ جنس شتر آمریکای جنوبی

این جنس که در قاره امریکا وبیشتر در آمریکای جنوبی نظیر پرو، شیلی آرژانتینوغیره  زندگی می کند دارای چهارگونه است :

الف ـ گونه لاما گواناکو (Lama guanacce) یا گواناکو( Guanaco) .

ب ـ گونه لاما ویکوگنا (Lama vicugna) یا ویکونا (Vicuna) .

که هر دو وحشی هستند.

ج ـ گونه لاما گلاما (Lama glama) یا لاما (Lama) .

د ـ گونه لاما پاکوس (Lama pacos)  یا آلپاکا (Alpaca) .

که هر دو اهلی می باشند.

در زیر تصاویر این نژادها را می بینید

تصویر گواناکو  Guanaco

 

تصویر ویکونا Vicuna

 

تصویر لاما Lama

 

تصویر آلیاگا  Alpaca

 

 

نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :